Kulturális örökség
Értéktár bizottság
Czeller Zoltán elnök
Bárth János tag
Csík Lázár tag
Madarász Attila tag
Malustyik Béla tag
Mészáros Endre tag
Sere Mihály tag
Czeller Zoltán elnök
Bárth János tag
Csík Lázár tag
Madarász Attila tag
Malustyik Béla tag
Mészáros Endre tag
Sere Mihály tag
Ágai Adolf a magyar gyermekirodalom egyik kiemelkedő alakja. Kora elismert irodalmára, műfordítója és újságírója. A modern magyar élc műfajának kialakítója, a szellemes csevegő stílusú tárcaműfaj népszerűvé tevője.
Dr. Szobonya Zoltán az 1956-os vidéki forradalom és szabadságharc egyik legnagyobb formátumú, mártírrá vált, emblematikus alakja volt. A jánoshalmi jogász mindvégig a forradalom tisztaságát képviselte, és a bíróság előtt is vállalta: „inkább becsületben meghalni, mint becstelenül élni." Számára a legfőbb érték az emberi élet volt: mindenkit visszafogott az önbíráskodástól és a személyes bosszútól. Neki köszönhetően Jánoshalmán, a 26-án leadott egy riasztólövésen kívül semmilyen erőszakos cselekmény nem történt, mindvégig rend, élet- és vagyonbiztonság volt. A jánoshalmi és mélykúti forradalmat vezette, a polgári demokráciáért küzdött, de politikai ellenfeleit is megvédte. Mindannyiunknak példamutató embersége és hazaszeretete. Emlékére Jánoshalma város utcát nevezett el róla. 1993-ban Jánoshalma Város Posztumusz Díszpolgára lett.
Jámbor Pál kiemelkedő tagja volt a politikai életnek. Külföldön is ismert költő és műfordító. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc lelkes híve, szellemiségének folytatója, nemzetünk függetlenségének tántoríthatatlan szószólója. Az emberi helytállás, az elvekhez való hűség példaképe.
Művészeti elismerések: 1942-ben Signum Lav-díjat kapott, 1956-ban elnyerte Pécs városának művészeti díját, 1972-ben Székely Bertalan-emlékérmet kapott. Az 1960-as években tagja volt a Hatoknak (Kelle, Soltra, Lantos, Bizse, Martyn, Simon). Alkotásai külföldre is eljutottak: Németországba, Lengyelországba, Finnországba, Jugoszláviába. Műveit Jánoshalma és a környező tanyavilág is inspirálta. Ismert és elismert festő és tanár. Kelle Sándor élete nagyszerű példa arra, hogy egy kisvárosban született egyszerű ember is lehet kiemelkedő és elismert festő mind a hazai mind a külföldi művész világban. Soha nem tagadta meg jánoshalmi származását, örömmel emlékezett vissza az itt élő emberekre.
1951-ben a Magyar Népköztársasági Érdemrend arany fokozatával tüntették ki. Lakó György tudományos tevékenységét a külföld is számon tartja és értékeli. Több finn és svéd irodalmi és tudományos társulat tagja, s 1968-ban megkapta a finn Oroszlán-Rend lovagja kitüntetését is. 1995- ben Jánoshalma Város Díszpolgára lett. Lakó György személyében a „kis” Jánoshalma egy nagy tudóst adott a magyar hazának, aki nagy tudása mellett magával vitte a tudomány világába a jánoshalmi nép örökségét: a lankadatlan szorgalmat, a munkában való kitartást, az alkotáson való természetes örömet. De jánoshalmi örökség nála végtelen szerénysége és szülőföldjéhez való ragaszkodása is.
Magyar László méltatlanul keveset említett Afrika kutatónk. A magyar felfedezők, kutatók sorában különleges hely illeti meg. Talán ő volt a legkalandosabb életű utazónk. Sorsa bővelkedik regényes fordulatokban, a fantáziát is megszégyenítő eseményekben. Már maga a vállalkozás is elképesztő. Egyedül hatol be Afrika vad vidékei és még vadabb népei közé. Jánoshalma város Magyar László tiszteletére utcát nevezett el róla.
Miskolczy Ferenc elismert festő és grafikus. Gyakran megihlette Jánoshalma és a környező tanyavilág. 1930-ban elnyerte Budapest Székesfőváros festészeti nagydíját, 1967-ben Bács-Kiskun megyei Művészeti Díjjal tüntették ki, 1980-ban Baja város díszpolgárává választották, 1985-ben megkapta az Április Negyedike Érdemrendet.
A helyi értéktárban nem csak a muzeális kincseknek van helyük. Orczy Lőrinc és családja kiemelkedő szerepet töltött be Jánoshalma gazdasági fejlődésében (menye gróf Berényi Borbála közbenjárására Bécsben, 1807. december 11-én kelt királyi kiváltsággal Jankovácz városi rangra). Kora ismert és elismert költője és műfordítója volt. Igazi hazafiként támogatta királynőjét, Mária Teréziát. Jánoshalma város Orczy Lőrinc tiszteletére utcát nevezett el róla, melynek elején leszármazottai által épített „Kastély” őrzi emlékét.