JÁNOSHALMA VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2022. ÉVI PARLAGFŰ-MENTESÍTÉSI PROGRAMJA
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvényben meghatározott parlagfű elleni védekezési kötelezettségek hatékony betartatása érdekében Jánoshalma Város Képviselő-testülete az alábbi parlagfű-mentesítési programot alkotja:
- Jogszabályi háttér:
- Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény,
- A parlagfű elleni közérdekű védekezés végrehajtásának, valamint az állami, illetve a közérdekű védekezés költségei megállapításának és igénylésének részletes szabályairól szóló 221/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet.
- az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008. (VII. 31.) Korm. rendelet.
A 2008. évi XLVI törvény 17. § (4) bekezdése értelmében a földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Parlagfű elleni közérdekű védekezést kell elrendelni, ha a földhasználó nem tesz eleget parlagfű elleni védekezési kötelezettségének. Ezzel párhuzamosan a földhasználóval szemben növényvédelmi bírságot kell kiszabni.
A 221/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet 1. §-a szabályozza a hatásköri és illetékességi kérdéseket. E szerint belterületen a jegyző jogosult az ellenőrzésre és a közérdekű védekezés végrehajtására. Külterületen az ellenőrzésre a növény és talajvédelmi feladatkörében eljáró megyei kormányhivatal jogosult.
A 194/2008. (VII. 31.) Korm. rendelet részletesen szabályozza a növényvédelmi bírság mértékét. A bírság alapja a károsítóval fertőzött terület mérete. A rendelet 1. sz. melléklete alapján belterületen a fertőzött terület nagyságától függően ez tizenötezer forinttól ötmillió forintig terjedhet a bírság.
- Jánoshalma Városának parlagfű-szennyezettségi állapota:
A város központi része parlagfűvel gyengén, vagy egyáltalán nem szennyezett, ezeken a területeken a védekezés könnyen megvalósítható. Veszélyt csak néhány elhanyagolt ingatlan jelent, de a tulajdonos felszólításával külön intézkedésre nincs szükség.
Jelentősebb mennyiségben található parlagfű a még belterületnek számító peremterületeken. Ezek egy része önkormányzati terület, egy része viszont magánterület. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azonban itt sem volt szükség eljárás megindítására.
Elsődlegesen szennyezett területek:
- Hosszúhegyi út (régi szeméttelep),
- Pacsirta utca vége,
- Borpince utca és a Majoros Aladár utca kereszteződésének környéke,
- Vasútállomás és környéke,
- Zenészsor melletti terület (vásártér),
- Móricz Zsigmond utca vége,
- Újvidék utca eleje,
- Laktanya előtti rész,
- Mátyás király utca vége,
- Kisfaludy utca vége,
- Hajósi út, Erzsébet erdő, régi gyepmesteri telep környéke,
- Tópart utca és a Kistelek utca közötti rész,
- Hold utca vége
- Kiss Ernő utca és Kalmár Sándor utca kereszteződése
- Dézsmakert utca
- Czobor utca beépítetlen része és az abból nyíló utak szélei
- Szabadka, Magyarkanizsa, Zenta, Zombor, Újvidék utcák végei
III. Megelőzés:
A parlagfű virágzását megelőző időszakban minden évben megtörténik a lakosság értesítése kötelezettségeinek betartása érdekében. Ez általában a polgármesteri hivatal épülete előtt és a város egyéb pontjain elhelyezett hirdetőtáblákon, valamint a helyi lapban történik. Frekventáltabb helyeken lehetőség van szórólapokon történő tájékoztatásra is.
A közfoglalkoztatási program keretében a közterületeken a parlagfű kaszálása a virágbimbó kialakulása előtt megtörténik. Az év folyamán 5 alkalommal van kötelező parlagfű kaszálás.
- Ellenőrzés, intézkedés:
Jánoshalma belterületén az ellenőrzést a közterület-felügyelő végzi, aki a parlagfűvel fertőzött területekről tájékoztatást ad a Városgazdálkodási Osztály vezetőjének. A fertőzött területeket a helyszínen megvizsgálják és az ellenőrzés tapasztalatait dokumentálják.
A virágzási időszakban ellenőrzésre sor kerülhet hivatalból, vagy lakossági bejelentés alapján.
Hivatalból történő ellenőrzésre előre nem meghatározott időpontban és helyszíneken kerül sor, figyelembe véve a területek szennyezettségének arányát. Mind hivatalból, mind lakossági bejelentésre történő ellenőrzéskor, csekély mennyiségű szennyezettség esetén megtörténik az ingatlan tulajdonosának a parlagfű kiirtására irányuló szóbeli felszólítása, határidő megállapításával. A határidő lejártát követően utólagos ellenőrzésre kerül sor. Amennyiben az ingatlanhasználó a szóbeli felszólításnak nem tett eleget, a 221/2008. (VIII.30.) Kormányrendelet szerinti jegyzőkönyv felvételére kerül sor, majd közérdekű védekezés elrendelése következik, valamint a törvényben meghatározott növényvédelmi bírság kiszabására kerül sor.
- Parlagfű elleni közérdekű védekezés:
A parlagfű elleni védekezés elmulasztása esetén a jegyző a parlagfű elleni közérdekű védekezést határozatban rendeli el, amely fellebbezésre tekintet nélkül azonnal végrehajtható. A határozat egy példányát meg kell küldeni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak. A közérdekű védekezés elvégzése során a hatóság, valamint a közérdekű védekezést elvégző vállalkozó feladata végrehajtásának keretei között az érintett területre beléphet, ott a szükséges cselekményeket elvégezheti. Az eljárás lefolytatására az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL törvény (Ákr.) rendelkezési az irányadók.
A parlagfű elleni közérdekű védekezésre Jánoshalma Városi Önkormányzat a Városgazda Kft-t (Jánoshalma, Molnár J. u. 3.) bízza meg.
Jánoshalma, 2022. április 28.
Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal
Cím: 6440 Jánoshalma, Béke tér 1.
Tel.: 77-501-001
www.janoshalma.hu